یادداشت ویژه :
شما اینجا هستید: خانه > -همه نوشته ها > بر اساس نوع مطلب > خبر > استخدام پنج هزار نفر و ابهاماتی که مدیرعامل قبلا پاسخ داده اند

استخدام پنج هزار نفر و ابهاماتی که مدیرعامل قبلا پاسخ داده اند

مخابرات ما .. استخدام تعداد  پنج هزار نفر توسط شرکت مخابرات ایران و همزمانی آن با فعالیت شسکام ابهاماتی را ایجاد کرده است که با بازخوانی مصاحبه مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بسیاری از سوالات پاسخ داده می شود.

مخابرات ما .. استخدام تعداد  پنج هزار نفر توسط شرکت مخابرات ایران و همزمانی آن با فعالیت شسکام ابهاماتی را ایجاد کرده است که حتی خودمان هم دچار شبهه شدیم و گمان کردیم شسکام در حال استخدام است.اما با بازخوانی مصاحبه مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بسیاری از سوالاتمان پاسخ داده شد.

بخش های مهم این مصاحبه را برای شما هم بازنویسی کرده ایم شاید به درک موضوع کمک کند.

 

 

او گفته است: در اساسنامه شرکت آمده است درصورتی که فرد واجد شرایط برای انجام یک کار از بین کارکنان بازنشسته و شاغل باشد ،حق ندارد از بیرون کسی را بیاورد.

 یک انبساط خاطری برای کارکنان خواهد بود که نگران بیکاری فرزندانشان از بین می‌رود.

پیام تهران آنلاین:‌ فرزندان کارکنان به چه صورت وارد شرکت می‌شوند؟ آیا بعنوان نیروی بخش پیمانکاری خواهند بود؟

مهندس فیضی:  کارگر شرکت شسکام می‌شوند.  کارگر شرکت شسکام شدن یعنی به نوعی وابسته به خود شرکت مخابرات ایران شدن.  چرا که ۴۰ درصد شسکام متعلق به شرکت مخابرات ایران است. در نتیجه ثبات شغلی را ایجاد می‌کند.

پیام تهران آنلاین:‌ به شرطی که مدرک تحصیلی آنها مرتبط باشد؟

مهندس فیضی: نه نه.  دارندگان مدارک مرتبط طی برنامه‌ای که داریم مستقیماً  جذب مخابرات می‌شوند. آنهایی که مدارک غیرمرتبط دارند و در کارهای دیگری مشغول هستند ، تکلیف آن‌ها را روشن می‌کنیم.  آنهایی که مدرک مرتبط دارند مشکلاتشان کمتر است.  ما کسی را داریم که کتابداری خوانده است. در مخابرات نمی‌توانیم بیاوریم ولی ایشان را می‌توانیم جایی بیاوریم که تایپیست باشد،‌ بایگان باشد و کار دیگری انجام دهد.

پیام تهران آنلاین:‌ یعنی نیروی بخش خصوصی با ۱۰ سال سابقه کار،‌ می‌تواند بماند حتی اگر رشته تحصیلی غیرمرتبط داشته باشد؟

مهندس فیضی:‌ بله هم این‌ها می‌مانند و هم فرزندان کارکنانی که همکار ما شده‌اند.  کار شسکام محدود به مخابرات نیست. باتوجه به عظمتی که این شرکت دارد مطمئناً از جاهای دیگر کار خواهد گرفت و نیروهای کاری خیلی زیادی هم نیاز خواهد داشت .البته باز هم بستگی به مشارکت همکاران در پذیره‌نویسی خواهد داشت.  یکی از شرایط برنده شدن در مناقصات مختلف و خارج از مخابرات،‌ میزان سرمایه شرکت و نیروهای کاری شرکت است  که البته سرمایه شرکت را کارکنان تعیین خواهند کرد. من تصورم این است که سود سهام این شرکت خیلی بیشتر از سود سهام مخابرات خواهد بود.

پیام تهران آنلاین:  بچه‌های پیمانکاری که در حال حاضر فعالیت می‌کنند چه شرایطی را خواهند داشت؟

مهندس فیضی:  نیروهای پیمانکاری به دو بخش تقسیم می‌شوند. آنهایی که رشته‌های مرتبط با مخابرات دارند در آینده‌ای نزدیک فراخوانی را اعلام خواهیم کرد و تعیین تکلیف می‌شوند. همه چیز آماده شده است. آیین‌نامه تدوین شده و باید تصویب شود. پیش‌بینی‌مان این است که در اردیبهشت ماه فراخوان را اعلام کنیم. تمام نیروهای متخصص که در آن ۱۴ رشته هستند از طریق فراخوان جذب می‌شوند. جذب مخابرات ایران با آزمون می‌شوند. شرایط را طوری تنظیم کرده‌ایم که اینها با افراد جدید که از بیرون می‌آیند شرایط بهتری داشته باشند. ما از بیرون هم نیرو خواهیم گرفت چرا که به تعداد بیشتری نیاز داریم. نیروهایی که غیرمتخصص که در مخابرات نمی‌توانیم بکار بگیریم همه را به شسکام خواهیم برد.

پیام تهران آنلاین:  در حال حاضر ۲۹ هزار نفر نیروی رسمی داریم و نیروهای پیمانکاری ما در حدود ۴۵ هزار نفر هستند و ما  فقط پنج‌ هزار نیرو استخدام خواهیم کرد؟

مهندس فیضی:‌ لیستی که تهیه کردیم از ۴۵ هزار نفر تنها دو هزار و ۷۰۰ نفر در زمره نیروهای متخصص هستند. در میان این نیروها زیست‌شناسی و حقوق هم داریم و از نظر ما آنها متخصص نیستند و تجربه کاری خوبی دارند اما براساس مقررات ما ، نمی‌توانند جذب شرکت شوند و می‌روند به شرکت شسکام که جزء شرکت‌های اقماری مخابرات است.

پیام تهران آنلاین:  احتمال زیادی می‌توان داد که دو هزار و ۷۰۰ نفر که رشته‌های مرتبط دارند بدون آزمون جذب شرکت شوند؟

مهندس فیضی:‌ به شرطی که کارفرمایان راضی باشند.

پیام تهران آنلاین:‌ جذب شرکت شدن یعنی به معنای نیروی رسمی شدن؟

مهندس فیضی:‌ بله

پیام تهران آنلاین:‌ یعنی کارگر دائم؟

مهندس فیضی:  بله

پیام تهران آنلاین:‌ کارکنان قراردادی چه وضعیتی خواهند داشت؟

مهندس فیضی:‌ آنها هم تکلیفشان روشن شد‌ و دیگر کسی نمانده است . تمام کسانی که از طریق طرح و غیره آمده‌اند تعیین تکلیف شدند و با همه آنها قرارداد دائم بسته‌ایم از سال آینده.

پیام تهران آنلاین:‌ نیروهای پیمانکاری غیرمتخصص جذب شسکام می‌شوند. احساس می‌کنید وضعیت آنها بهتر می‌شود؟

مهندس فیضی:‌ آنها هم  (در شسکام دائمی) می‌شوند. هر روز پیمانکارانشان تغییر نمی‌کند. شسکام ثبات دارد. درصدی مال مخابرات است. از وضعیت فعلی و نابسامانی درمی‌آیند. آیین‌نامه استخدام و پرداخت تهیه و تدوین می‌شود و وضعیت‌شان خیلی بهتر می‌شود.

پیام تهران آنلاین:‌ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت دو گزینه برای نیروهای پیمانکاری بوجود می‌آید یکی آنکه دو هزار و ۷۰۰ نفری که متخصص هستند و دارای رشته‌های مرتبط هستند با آزمونی که گرفته می‌شود و باتوجه به این که کارفرمایشان از آنها راضی هستند و سوابق و تجربه کاری دارند با در نظر گرفتن تسهیلاتی  جذب مخابرات می‌شوند و کارگر دایمی می‌شوند مانند رسمی‌ها.  مابقی نیز که رشته‌های غیرمرتبط دارند و از سویی تجربه کاری خوبی داشتند در شسکام جذب می‌شوند. پس جای تعدیل نخواهیم داشت.

مهندس فیضی:  ما اصلاً  برنامه تعدیل پیش‌بینی نکرده‌ایم.

پیام تهران آنلاین:‌ صدور احکام را فرموده بودید بصورت متمرکز انجام می‌شود؟‌ آیا این مورد در زمره فعالیت‌های اجرایی محسوب نمی‌شود؟

مهندس فیضی:  بعد از این صدور احکام نفری در کار نیست. وقتی می‌گوییم صدور احکام یعنی این که همه احکام با یک دستور به کامپیوتر اجرا می‌شود هر استان خودش پرینت را می‌گیرد. امضای آن دیگر توسط مدیرعامل هر استان نیست. شرکت مخابرات ایران یک نفر را مأمور کرده و احکام با یک امضا صادر می‌شود. بنابراین همه احکام از نظر محاسبات متمرکز است ولی از نظر چاپ می‌تواند در هر استان و یا شهرستان باشد.

پیام تهران آنلاین:‌ نیروهای دیپلمه که در مخابرات فعالیت‌های زیادی انجام داده‌اند در ساختار جدید چه جایگاهی دارند؟ دیپلمه‌هایی که حتی در مراکز کم‌ظرفیت کارهای پست و پست ‌بانک را‌ انجام می‌دهند و کسانی که نتوانستند در طول خدمت ادامه تحصیل بدهند اما تجارب ارزنده‌ای دارند؟‌ در این باره صحبت کنید.

مهندس فیضی: این موضوع قبل از ساختار حل شد. در طرح طبقه بندی  مشاغل براساس تجربه و سوابق افراد جایگاهشان مشخص شد.  در قانون کار ما جایگاه پست سازمانی را با مدرک نداریم.  در قانون کار ما شغل را داریم. من در چه شغلی قرار می‌گیرم؟‌ مزایای شغل چیست؟‌ شرایط احراز شغل کدام است؟‌ بنابراین این افراد که دارای تجربه هستند در آیین‌نامه هم آمده است که اگر یک فوق‌دیپلمی سه سال تجربه‌ کاری داشته باشد می‌تواند در جایگاه یک لیسانس قرار بگیرد.  دیپلمه اگر سابقه شش سال تجربه کاری را داشته باشد میتواند در جایگاه یک لیسانس قرار بگیرد.  در قانون کار این مسئله دارای یک عنوان خاص است. می‌گوید”کسر خدمت مدرک تحصیلی” . این عنوان آمده است.  در آیین‌نامه استخدام و پرداخت کاملاً  این موضوع دیده شده است که با تصویب طرح طبقه‌بندی مشاغل تکلیف روشن می‌شود و جای نگرانی نیست.

پیام تهران آنلاین:‌ اگر ما بازنشستگی نداشته باشیم و از سویی جذب نیرو نیز خواهیم داشت این مسئله با بحث کوچک‌سازی شرکت و اهداف خصوصی‌سازی مخابرات مغایرت نخواهد داشت؟

مهندس فیضی:‌ ذهنیت منفی هست که همه فکر می‌کنند خصوصی شدن مساوی است با کوچک شدن. خیلی‌ها می‌گویند ما نیروهای زائد داریم.  من اینجا یک جمله‌ایی را می‌خواهم بگویم.  از عدم مدیریت ماست که نیروها زائد به نظر می‌رسند.  ما نباید به فکر تعدیل نیرو باشیم. این سیاست هم در مخابرات ایران جا افتاده است. به فکر تعدیل نیرو نیستیم.  به فکر ایجاد کار هستیم. مثال عرض می‌کنم خیلی‌ها می‌گویند این همه پیمانکار لازم نداریم،‌ ما هم می‌گوییم که نیروی پیمانکاری لازم نیست.  اما وقتی شسکام تشکیل دادیم و برود کار سه سازمان دیگر را هم بگیرد،‌ نه تنها این نیروها بلکه تمام فرزندان شاغل و بازنشسته‌مان کم هستند برای این کار.  بنابراین ما باید به فکر ایجاد کار باشیم نه به فکر کاهش نیرو. بنابراین این که مغایر با سیاست خصوصی‌سازی است،‌ در گذشته تمام بحث‌هایی که مطرح شد و محکوم به شکست هم بود ناشی از همین مباحث بود. امروز یکی از همکاران از همکار دیگری که به شرکت زیرساخت منتقل شده حکایتی را نقل می‌کرد که می‌گفت رفته بود یک جایی برای دیدنش.  بحث حقوق پیش آمد. آنجا مشکلاتی دارند و گفته بود بذارید پنج‌ سالتان تمام شود پدرتان را در می‌آورند.  هنوز این ذهنیت منفی هست. در حالی که به هیچ عنوان در سیاست‌گذاری که در مخابرات ایران برای پنج‌ سال آینده و بعد هیچ پیش‌بینی تعدیل نیرو دیده نشده است.

پیام تهران آنلاین:‌ مگر از محل سود سهام ترجیحی کارمند خریداری نشد؟

مهندس فیضی: نه. محل سود سهام ترجیحی کمتر بود. ۷۰۰ میلیارد تومان از مخابرات قرض کردیم. رفتیم و این را برداشتیم.  چون به موقع وارزان گرفتیم.  الان می‌آییم و می‌گوییم خانم فلانی تو هزار سهم را می‌خواهی یا سود سهامت را می‌خواهی.  هر که هزار سهمش را خواست،‌ هزار سهمش را می‌گیرد. نخواست سودش را می‌گیرد. ما سهام را خریدیم سه هزار و ۸۰۰ تومان ، عذر می خواهم چهار هزار و ۲۰۰ تومان.۵۰۰تومان یک ماه بعد سودش را گرفتیم . الان هر سهمی سه هزار و ۸۰۰ تومان  تمام شده و کسی هم پولی نداده است. امسال هم سودش را بگیریم و ۶۰۰ تومان کم کنیم هر سهمی سه هزار و ۲۰۰ تومان تمام شده است. اگر پولت را می‌خواهی پولت را می‌دهند و اگر نخواستی می‌روی سهمت را می‌گیری.  آدم باید یک مقدار مشکل داشته باشد که سهمی را که الان در بازار پنج‌هزار تومان خرید و فروش می‌شود و سه هزار و ۲۰۰ تومان یکی بهش بدهد بگوید نمی‌خواهم و پولم را بدهید. این در آن مقطع به نفع همکاران رفتیم و برداشتیم.

ضمناً  آن سهام همراه اول را فقط برای کسانی که سهام ترجیحی دارند نخریدیم. برای همه همکارها گرفتیم.  منتهی چون هنوز تعیین تکلیف نشده بود برای آنهایی که پول ندادند و به اسمشان  سهام در وثیقه است ، روزی که تعیین تکلیف شد ، می‌آیند و پولشان را می‌گیرند و سهامشان صاف می‌شود.

وی در پاسخ یه نظر  تعدادی از همکاران که بطور مشترک در مورد آزمون استخدامی پرسیده بودند  و کارکنان قرادادی اظهارداشت:

قراردادی‌هایی که از قبل با ما کار کرده‌اند و از محل طرح‌های توسعه با آنها قرارداد داشتیم همه را تبدیل به دایمی کرده‌ایم.

آزمونی که در مورد استخدام مطرح کردیم دارای سه بخش است.  در مرحله اول گفتیم چه درصدی آزمون است.  چه درصدی سابقه است و چه درصدی مدرک تحصیلی است.  طوری تنظیم کردیم که امتیاز کار در رشته‌های مرتبط همزمان با آزمون خواهد بود. در آزمون کسی را که می‌خواهید بکار بگیریم باید اصول اولیه را بداند. گفتیم سه محور اساسی در نظر گرفته شود ۱- فرزندان متخصص کارکنان نباید بیرون بمانند ۲- کسانی که با ما کار می‌کنند نباید بیرون بمانند و فرزندان شهدا و جانبازان که از بیرون می‌آیند نباید بیرون بمانند.

این بخش های انتخابی میتواند سوالات اخیر شما را پاسخ دهد.چنانچه سوالی باقی مانده است جداگانه پاسخ میدهیم.

….. تعداد بازدید : ۱۰۷۳ ….

۴ نظر

  1. سلام تا زمانیکه چارت جدید اجرا نشود همه چیز در ابهام هست الان بعضیا دوسال حقوق پستی میگیرند که ان پست مربوط به زیر ساخت بوده وحذف شده از سوی دیگه گروه شغلی ما اعطا نشده

  2. امروز مشخص شد که سنگ اندازان اصلی این برنامه ومصوبه اصولی هیئت دولت نمایندگان زخم خورده … ای هستند که … رای نیاورده اند.
    … بعضی .. مدیران ارشد آلوده به فسادمالی دردستگاههای دولتی که .. با .. پیمانکاران این نیروهای شرکتی .. رابطه دارند .. ددست به دامن این نماینده های تاریخ مصرف گذشته شده اند که منبع مالی شان قطع نشود[گل]

  3. من قراردادی که با من از طرف رسمی های مسئول به پست ترین حالت ممکن رفتار میشود چگونه به این وعده وعید ها دلم را خوش کنم

  4. شمافعلاوضعیت نیروهای شرکتی را ساماندهی کنید بعد به فکر استخدام جدید بیفتید.دوباره می خواهید یک تعداد را به امید واهی استخدام کنید که چی؟

اسکرول کردن به بالا
logo-samandehi