مخابرات ما
خبرگزاری مخابرات ما

مخابرات به عنوان هشتمین اپراتور کشور پروانۀ UNSP دریافت کرد

مخابرات ما -طی جلسه‌ای با حضور قائم مقام وزیر در امور ارتباطات و رئیس رگولاتوری و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، این شرکت با پذیرش تعهدات قانونی و شرایط عمومی پروانۀ UNSP به عنوان هشتمین اپراتور کشور موفق به دریافت این پروانه شد.

مخابرات ما (مالکی)-اوایل سال ۱۴۰۱ بود که در تفاهم‌نامه‌های توسعه دسترسی‌ به شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کارها میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و ۹ شرکت‌ ارایه کننده خدمات ارتباطاتی دارندگان پروانه متقاضی دریافت الحاقیه مذکور به امضا رسید.

بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات در خصوص همگرایی پروانه‌های ثابت و سیار و الحاقیه های بعدی آن، اپراتورهای تلفن همراه می‌توانند در صورت اخذ این پروانه جدید به سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات ثابت وارد شوند. اما باتوجه به برنامه وزارت ارتباطات در ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری منازل و کسب و کارها تا پایان کار دولت، این مصوبه مورد بازنگری قرار گرفت و محتوای آن متناسب با هدف تعیین شده حوزه توسعه ارتباطات ثابت تغییر کرد تا ارائه دهندگان خدمات ارتباطی ثابت هم بتوانند با دریافت این پروانه به پروژه ملی «فیبرنوری منازل و کسب و کارها» بپیوندند.

اپراتورهای دارای شبکه ارتباطی نیز می‌توانند با دریافت الحاقیه پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی، کلیه خدمات این صنعت را به مشترکان ارائه دهند و دیگر لازم نیست پروانه جداگانه‌ای دریافت کنند.

اعطای پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی به هفت اپراتور در کشور نقطه عطفی در تاریخ ارتباطات کشور است تا مسیر توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبرنوری در کشور هموار شده و از این پس به مرور شاهد ارائه خدمات ارتباطی با کیفیت با سرعت‌های چند صد و حتی چند گیگابیت بر ثانیه در جای جای کشور باشیم.

در نهایت ۲۴ مرداد سال جاری در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و قائم مقام وزیر در امور ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- و تعدادی از مدیران رگولاتوری، نخستین پروانه‌های یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی موسوم به UNSP به مدیران عامل هفت اپراتور ارتباطی واگذار شد.

حال به تازگی اعلام شده است طی جلسه‌ای با حضور امیر لاجوردی، قائم مقام وزیر در امور ارتباطات و رئیس رگولاتوری و مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، این شرکت با پذیرش تعهدات قانونی و شرایط عمومی پروانۀ UNSP به عنوان هشتمین اپراتور کشور موفق به دریافت این پروانه شد.

نشست امضای تفاهم نامۀ دریافت پروانۀ UNSP شرکت مخابرات ایران از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با حضور روسا و مدیران ارشد رگولاتوری و مخابرات در محل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برگزار شد تا شرکت مخابرات ایران به طور رسمی به کلان پروژۀ ملی فیبرنوری منازل و کسب کارها، موسوم به  «ایران FTTX» بپیوندند.

طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها، کلان پروژۀ دولت سیزدهم در حوزۀ ارتباطات و فناوری اطلاعات است که اجرای آن سبب خواهد شد تا توقف یک دهه‌ای توسعۀ شبکۀ ثابت کشور جبران شود.

اجرای این طرح منجر به ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری ویژۀ منازل و کسب و کارها توسط اپراتورهای دارای تعهد خواهد شد. کاربران ایرانی با استفاده از فیبرنوری امکان بهره‌بردن از سرعتی بیش از ۸۰ برابر سرعت فعلی اینترنت کشور را خواهند داشت؛ چرا که توسعۀ شبکۀ فیبرنوری سبب می‌شود که مردم ایران بتوانند از سرعت‌های بالغ بر ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه استفاده کنند.

طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، براساس مفاد تفاهم نامۀ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مخابرات ایران، این شرکت متعهد شد که بعد از دریافت پروانۀ unsp، تعداد ۷ میلیون ظرفیت از ۲۰ میلیون پوشش مورد نظر در کلان پروژۀ ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها را پیش از پایان تابستان ۱۴۰۴ آماده تحویل به مشترکان کند.

1455400cookie-checkمخابرات به عنوان هشتمین اپراتور کشور پروانۀ UNSP دریافت کرد

Please rate this

0 1 2 3 4 5
6 نظرات
 1. فنی رسمی می گوید

  چقدر مگه پول تو این کاره که این همه هزینه بشه دور دور وایرلس هست نه کابل و سیم

 2. همکار می گوید

  پس بالاخره مخابرات کوتاه اومد و با وزارت ارتباطات همکاری لازم رو انجام داد

 3. شسکامی می گوید

  می‌دونم که از قصد پیامها را پخش نمیکنی …………….، مرد باش پیاممو پخش کن

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   درست بنویسید تا بتونم منتشر کنم
   تهدید هم فایده ای نداره.اگر تهدید اثر داشت پیش از این بسته بودیم به تهدید شما نمی رسید
   به حضور شما هرگز افتخار نمی کنم

  2. مهرجو می گوید

   … لطفا

   1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

    دو کلمه نوشتین یکیش …
    خدایا منو از دست هر چی جستجوگر مهره نجات بده!
    وگرنه مجبور میشم خودم بکشمشون!

نظرات بسته شده است.