مخابرات ما
خبرگزاری مخابرات ما

دستگاه های مشمول ماده 29 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی

مخابرات ما- هنوز پس از سالها معلوم نیست مخابرات مشمول ماده 29 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی است یا خیر.راهکار قانونی برای این امر چیست؟

مخابرات ما- بحث ساماندهی نیروهای شرکتی در مجلس جدی است.به همین دلیل باید صریح و روشن مشخص باشد مخابرات مشمول قوانین مصوب است یا خیر.

ماده 29 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی را یک بار دیگر منتشر می کنیم تا شما هم مثل ما به دقت بخوانید.

 

ماده 29- دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرائی شامل قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاهها، شرکتهای دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانکها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکتهای بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند)، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و همچنین دستگاهها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته و یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکتهای تابعه آنها، ستاد اجرائی و قرارگاههای سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی :point_left:و عموم مردم :point_right: فراهم شود. وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران از شمول این حکم مستثنی هستند. اجرای این حکم درخصوص بنگاههای اقتصادی متعلق به وزارت اطلاعات، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تنها با مصوبه شورای عالی امنیت ملی مجاز خواهد بود.

دستگاههای مشمول این ماده مکلفند حقوق، فوق‌‌العاده‌ها، هزینه‌ها، کمک‌هزینه‌ها، کارانه، پرداخت‌های غیرماهانه و مزایای ناخالص پرداختی ماهانه اعم از مستمر و غیرمستمر، نقدی و غیرنقدی (معادل ریالی آن) و سایر مزایا به مقامات، رؤسا، مدیران موضوع این ماده را از هر محل (از جمله اعتبارات خارج از شمول قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 1/6/1366، درآمدهای اختصاصی، اعتبارات متفرقه، اعتبارات کمکهای رفاهی، اعتبارات بودجه عمومی و منابع عمومی و همچنین اعتبارات موضوع ماده (217) قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی مصوب 3/12/1366، تبصره «1» ماده (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده، مواد (160) تا (162) قانون امور گمرکی مصوب 22/8/1390 و یا اعتبارات خاص ناشی از واگذاری و فروش شرکتها در سازمان خصوصی‌سازی، اعتبارات مربوط به ردیفهای کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی و سایر درآمدها و موارد مشابه)، منحصراً در فیش حقوقی منعکس و پس از ثبت در سامانه فوق، پرداخت کنند، به نحوی که میزان هرگونه ناخالص پرداختی ماهانه به هر یک از افراد مذکور بلافاصله در سامانه اطلاعاتی هر دستگاه مشخص باشد.

تبصره 1- کلیه اشخاص حقوقی مشمول این ماده مکلفند از تاریخ 1/1/1388 اطلاعات مربوط به مقامات، رؤسا، مدیران موضوع این ماده را به دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور ارائه دهند. مستنکف از ارائه اسناد و اطلاعات مورد درخواست به انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی از سه‌ماه تا یک‌سال به تشخیص مراجع قضائی محکوم می‌شود. دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور مکلفند طبق وظایف و اختیارات قانونی خود اطلاعات مربوط به پرداخت‌های مذکور را در اسرع وقت به منظور بازگرداندن وجوه پرداخت شده رسیدگی نمایند و درصورتی‌که مبالغی برخلاف قوانین به افراد موضوع این ماده پرداخت شده باشد، اقدامات قانونی لازم را به‌عمل آورند.

تبصره 2- حسابرسان و بازرسان قانونی از جمله سازمان حسابرسی و جامعه حسابداران رسمی کشور مکلفند در حین انجام وظایف قانونی موارد مندرج در این ماده را کنترل و ضمن درج مراتب در گزارش‌های حسابرسی و بازرس قانونی، تخلفات صورت‌گرفته را در اسرع وقت به مراجع ذی‌صلاح (اعضای مجمع عمومی، هیأت‌های تخلفات اداری، مرجع قضائی، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور) اعلام نمایند.

تبصره 3- دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه سازوکارهای مناسب در نظامات پرداخت حقوق و مزایا و نظام مالیاتی را به نحوی مدون نماید که اختلاف حقوق و مزایای بین مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان موضوع این ماده در مشاغل مشابه و شرایط مشابه در هر صورت از بیست‌درصد(20%) تجاوز نکند و در مسیر تصمیم‌گیری قانونی قرار دهد.

وقتی جایی مثل شرکت ملی گاز ایران در این فرآیند صراحتا مشمول این قانون است چگونه می توان مخابرات را با وجود 40 درصد سهم دولتیش مشمول این قانون ندانست.

از سوی دیگر بار دیگر مشولین طرح را بخوانید.

“بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند” .

اگر نگوییم 50 درصد بعلاوه یک سهم از مخابرات در اختیار ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) است، 18 درصد از سهام را طبق اسناد امضا شده اخیر معاون فرهنگی آن باید بپذیریم که در اختیار این ستاد است.40 درصد هم در اختیار دولت است.جمعا 58 درصد از سهام مشمول ماده 29 می شود.

مطلعین اگر بیشتر کنگاش کنند دلایل بیشتری پیدا خواهند کرد.

اما مهمتر از کنکاش در قانون، گفتگو با مجلس و نمایندگان آن است تا این دلایل را بپذیرند.این کار باید توسط نمایندگان نیروهای شرکتی به جد دنبال شود وگرنه فردا دیر است.

ضمن اینکه در گروه های تلگرامی اعضای گروه مطلبی نوشته بودند به این معنا که مجلس حضور مخابرات را در ماده 29 تایید کرده است.ما هر چه در مصوبات گشتیم چنین چیزی پیدا نکردیم.این امر طبق قانون، ابتدا باید در کمیسیون اجتماعی مصوب و سپس به صحن علنی ارسال گردد تا با رای نمایندگان به قانون اضافه شود.

راه دیگر، می تواند تفسیر قانون این قانون باشد  که باید دنبال شود.در نفسیر قانون (من نمیدانم توسط چه ارگانی باید انجام شود.مجلس شورای اسلامی یا شورای نکهبان یا …) می توانند مخابرات را به این ماده اضافه کنند.

34 نظرات
 1. سجاد می گوید

  سلام. من الان ۱۲ سال در فضای سبز شهرداری ساوه با پیمانکار قرار داد امضا می‌کنیم آیا شامل این طرح میشم یانه ؟

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   سجاد جان
   شهرداری هم جزو اون موسساتی است که متناسب با شرایط خودش اقدام میکنه
   این وضعیت شامل همه میشه
   در مصوبات قبلی شهرداری هم قید شده بود

 2. علی می گوید

  سلام شامل شرکتهای تابعه وزارت نیرو هم میشه؟

 3. محمد می گوید

  باسلام اقای سردبیرایاشرکت اب وفاضلاب شامل این طرح میشه لطفاجواب بدیدخیلیهامنتظرجواب هستندمحمدازکرمانشاه هستم

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   بله اگر دولتی هستید میشه

 4. احمدی می گوید

  سلام
  آیا شرکت های آب و فاضلاب مشمول ماده ۲۹ می شوند

 5. ناشناس! می گوید

  سلام وقت بخیر منظور از این دستگاه های دولتی خدمات بهزیستی غیر دولتی را هم شامل میشه؟؟!!!

 6. ناشناس می گوید

  پرسنل اداره‌ راه‌ هم شامل میشند یانه؟

 7. ناشناس می گوید

  باسلام.آیا‌بیمه‌شدگان‌تامین‌اجتماعی‌شامل‌این‌‌طرح وماده هستند.باتشکر

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   نمیدونم باید تحقیق کنیم

 8. سيدجعفرعلوي می گوید

  باسلام.آقا مت متوجه نشدیم که شهرداری و شرکتهای زیر مجموعه ی آن همانند شرکت بهره برداری مترو تهران وحومه شامل این ماده میشوند یانه؟ خواهشا توضیح بفرمایید.

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   گفته شهرداری شاملش میشه
   شرکت مترو سهامدارش شهرداریه

 9. محمد می گوید

  سلام.ایا درمانگاه های فرهنگیان کشور شامل طرح تبدیل وضعیت میشن

 10. محسن می گوید

  عرض درودوادب واحترام مخابرات تاالان زیربارهیچ مصوبه ای نرفته وبایدمجبورش کنن چون هنوزنیمه خصوصی است وسهامش دراختیاردولت وستاداجرایی است بایدهمه باهم اینکاروبکنن قطعأ موفق میشیم

 11. کاربر می گوید

  به گمانم این لقمه را پیچ دادن و از پشت سر آوردن باشد چرا که بنیاد شهید به عنوان یکی از مجریان و ناظرین این قانون بارها پیگیر اجرایی شدن طرح در مخابرات بوده نامه نگاری کرده مهلت داده . در مجلس هم مطرح شده . در زیر مجموعه های وزارت ارتباطات هم که به سرعت اجرایی شد (حتی با پرداخت معوقات از ابتدای سال ) مانده مخابرات ایران با اینهمه سهام دولت و نماینده مستقیم دولت و وزارت خانه و ستاد فرمان امام که آنهم در جلسات هییت مدیره و سهامداران عمده از جمله اعتماد مبین بدون هیچ مشکلی تایید شد پس اینگونه عقب نشینی و تعلل جای سوال دارد واقعا چرا ؟؟

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   کی تعلل کرده؟
   عقب نشینی کجا بوده؟
   نه .مشکل اینه که هیچکی حرف نمیزنه. مثل همیشه
   بعدا هم وقتش میگذره
   اما این بار واقعا هر کی دستش میرسه باید تلاش کنه تا تکلیف همه شرکتی ها معلوم بشه
   این طرح جدا از ایثارگرانه . اینا رو با هم قاطی نکنید

 12. ناشناس می گوید

  سردبیر محترم
  سلام
  اگر دنبال حق و حقوق نیروهای شرکتی هستی
  برای عدالت هم شده
  به آقای اصغرنژاد مسول خدمات اول بگویید فیش حقوقی خودشو واسه تون بفرسته
  نشون بدید
  تا ما …

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   سلام
   چه ربطی داره؟ حالا اگر ازش فیش حقوقی نخوام به فکر نیروهای شرکتی نیستم؟
   عجب حرفیه
   حالا چی شده به حقوق ایشون پرداختین؟ چیزی شده؟

 13. مرادی می گوید

  با تلاش انجمن صنفی اسم مخابرات هم اضافه شد

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   سلام
   خدا رو شکر
   خیلی عالی میشه
   اگر مستندی دارین برای منهم بفرستین بذارم توی سایت
   بچه ها خیالشون راحت بشه
   حتما بفرستین لطفا

 14. زهرا می گوید

  الان با این پیام تو دل خالی کن چه هدفی دارید ؟ بس کنید این همه سال حقوق شرکتی ها رو پایمال کردید کم نیست براتون ؟امیدوارم کامنت های منفی را هم منتشر کنی ؟ یکم سطح معلومات بالا ببرید متوجه می‌شوید که شامل میشه .

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   زهرا خانم
   خودتون متوجه هستید چی میگین؟
   اصلا یه ذره فکر کردین چرا داریم وقت صرف میکنیم اینا رو میذاریم؟
   متاسفم. فکر نمیکنی دیگه.حرف زدن فایده ای نداره.
   راستی چرا باید توی دلت خالی بشه؟ نه که تا حالا همه قوانین شامل ما بوده؟
   تا وقتی که راحت بخوابیم وضعمون همینه
   باید تلاش کنید با نماینده ها حرف بزنید با مدیران صحبت کنید تا شرایط رو برگردونین
   آخه چرا شما اینقدر ساده نگر هستید؟

 15. بهروز نازاری می گوید

  جناب سردبیر اگه خدا بخواد این دفعه شامل میشه. شما هم با این ادبیات لطفا ابهام ایجاد نکن

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   قربون شکلت
   حرف نادرست نزنید
   من خوشحالترین آدم میشم اگر این بار شامل بشه
   همه تلاش من اینه که شامل بشه دوست من
   نمیدونم شما ها چطوری فکر میکنید؟
   من صراحتا میگم نروید بخوابید. پاشین نماینده ها رو بفرستین با نماینده ها صحبت کنن با مسئولان صحبت کنن این بار دیگه طوری بشه که مخابراتاین قوانین رو اجرا کنه
   نه که یه عده ای برن بخوابن فقط حرف بزنن
   با حرف چیزی درست نمیشه
   صریحتر از این میشه حرف زد؟
   من دارم مخابرات رو به سمت اجرا می برم شما ………
   خسته شدم از دست کج فهمی ها

   1. کاربر می گوید

    ممنون از پیگیری هاتون . نشریات و رسانه نقش مهمی در اجرایی شدن این گونه طرح ها دارند ما هم به نوبه خودمون به بالادست منتقل کردیم که پیگیر باشند . قطعا صحیح نیست بعد از این همه تو بوق و کرنا کردن و به مجلس رفتن و زیر ذره بین بنیاد شهید بودن به عنوان ناظر ، این مساله لاینحل باقی بمونه بخصوص که آمار و تعداد دقیق شناسایی شده و هییت مدیره تایید کرده و مشمولین منتظر ساز و کار اجرا شدنش هستند .

    1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

     اون بخش ایثارگران که دیگه تموم شده جای نگرانی نداره
     اینا که داریم میگیم برای شرکتی های معمولی است

   2. Hilock می گوید

    سردبیر عزیز کارت درسته، بعضی ها اصلأ به خودشون زحمت نمیدن خبرهای شما رو تا آخر بخونن

    1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

     مخلصیم
     دستت درد نکنه
     بله متاسفانه حرفتون درسته.یه نگاهی به خبر میکنه.انگار ما بیکار بودیم این همه نوشتیم. محض تفریح
     بعد آخرش یه حرف نامربوط می نویسه میره پی کارش

 16. ندا می گوید

  با سلام مگر در جلسه هییت مدیره تایید نشده پس مشکل کجاست ؟

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   بحث ایثارگران نیست
   این قانون جدیی است
   ربطی به گذشته نداره
   این قانون در مورد همه شرکتی هاست. همه شرکتی ها.اگر اجرا بشه دیگه دغدغه ها تموم میشه و به یک ارامشی می رسیم

   1. کاربر می گوید

    سپاس ما پیام شما رو فوروارد کردیم تو گروها همکاران دیگه هم همین کارو بکنند لطفا

 17. یاعلی می گوید

  سلام صبحتون بخیر
  سردبیر عزیز بنظر شما چیکار باید کرد نمیشه که منتظر باشیم مخابرات بگه نه شامل نمیشه

 18. زنبور می گوید

  خدایی میتونه این همه پرسنل را رسمی کنه؟؟؟؟ احتمالا همه حقوق هاشون نصف میشه 😂😂😂😂 فقط عنوانش میشه رسمی !!!!!

 19. رساگو می گوید

  سلام دوست عزیز،رابطه فیش حقوق درسامانه با سامان دهی شرکتی چیست

نظرات بسته شده است.